- Gimnazjum

SZKOLNE KOŁO KRAJOZNAWCZO - TURYSTYCZNE - PTTK
przy Gimnazjum nr 1 im. Kombatantów Polskich  w Świdwinie
jest organizacją skupiającą młodzieżową zrzeszoną w celu uprawiania turystyki i krajoznawstwa.
SKKT utrzymuje stałą współpracę z Oddziałem PTTK w Świdwinie.

23 września 2017 r. odbyła się w Świdwinie już siódma edycja Gry Miejskiej im. Rudolfa Virchowa. Jej głównym celem było głębsze poznanie miasta - jego przeszłości i teraźniejszości, architektury, przyrody, ciekawych miejsc i postaci. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 10:00 na skwerze Virchowa przy tablicy pamiątkowej ku czci słynnego na cały świat naukowca, urodzonego w Świdwinie. Mimo wczesnej godziny zebrało się ponad 100 osób, z czego 17 z naszej szkoły z VII, II, a także III klas wraz z panią J.Peszczyńską. Następnie zostały omówione zasady bezpieczeństwa oraz reguły „czystej gry”. Po wysłuchaniu i rozdaniu plakietek grupy wyruszały na trasę w kilkuminutowych odstępach. Meta, jak i końcowy etap rajdu, znajdowały się w Parku Miejskim za dawną willą świdwińskiego architekta Alberta Altenburga, gdzie mieliśmy się stawić około godziny 12:00. Tam na uczestników czekał słodki poczęstunek, a także cos do picia. Mimo brzydkiej pogody wszyscy czekali na wyniki z zaciekawieniem i świetnym poczuciem humoru. Wyjątkowo w tym roku były dosyć ciężkie pytania wiec poziom był wysoki. Jednak uczniom z naszej szkoły udało się zająć czwarte miejsce. Zabawa dostarczyła uczestnikom nowych wrażeń i jednocześnie pozwoliła lepiej poznać rodzinny Świdwin i postać Rudolfa Virchowa.

Rowerowa Majówka do Przyrzecza

W sobotę 14 maja 2016 r. świdwiński Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zorganizował kolejną, IV ratę "32. Rajdu na Raty" - pod hasłem: Rowerowa Majówka.
W wyprawie wzięły udział koła krajoznawczo-turystyczne ze Świdwina: ZSR CKP, SP 2, Gimnazjum nr 1, Domu Dziecka oraz ZSP w Bierzwnicy i ZSP z Brzeżna, w sumie prawie 100 uczestników, w tym młodzież, opiekunowie, jak też liczna grupa rodziców.
           Trasa rajdu wiodła z podzamcza przez Koszanowo, Rzepczyno do Przyrzecza, potem lasem do ścieżki przyrodniczej. Po urokliwej ścieżce Torfowisko Karsibór poruszaliśmy się oczywiście pieszo, uważnie śledząc jej osobliwości. Było to istotne, gdyż każdy mógł wziąć udział w konkursie wiedzy o florze i faunie występującej na tym terenie. Komisja konkursowa wyłoniła finalistów na ścisłe podium, ale nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy. Konkurs przygotował i przeprowadził p. Wiesław Wieczorek. Potem cała grupa gościła na terenie siedziby Koła Łowieckiego „Cyranka”, gdzie grupa z ZSR CKP przygotowała ognisko, na którym każdy mógł upiec kiełbaski. Były też napoje i słodycze. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe przypinki i okolicznościowe magnesiki z obiektami krajoznawczymi ziemi świdwińskiej. Droga powrotna dla świdwiniaków wiodła przez Kluczkowo i Psary, a grupy z Brzeżna i Bierzwnicy poruszały się indywidualnie zaplanowanymi trasami.
           Uczestnicy ze Świdwina pokonali ponad 36 kilometrów rowerem i około 1,5 km pieszo na trasie ścieżki przyrodniczej.
Opiekunami uczniów naszego gimnazjum byli: p. Monika Gryczka, p. Marzena Waszek, p. Tomasz Waszek,         p. Robert Zabielski.

23 kwietnia 2016 roku odbył się kolejny rowerowy Rajd na Raty – rata III „Rok Krajoznawstwa Polskiego”, zorganizowany przez PTTK. Trasa rajdu to Świdwin – Oparzno – Lekowo – Świdwin. W rajdzie udział wzięło około 80 osób. Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Publicznego Gimnazjum nr 1, Domu Dziecka, Technikum oraz Szkoły Podstawowej w Brzeżnie. Opiekunami z naszej szkoły byli p. Monika Gryczka, p. Danuta Budzińska, p. Marzena Waszek, p. Danuta Magadzia oraz p. Zofia Staniewicz.
Podczas rajdu odbyły się konkursy, za które uczniowie otrzymali nagrody. Podczas chłodnej pogody atmosferę rozgrzewało ognisko z kiełbaskami. Na koniec wszyscy uczestnicy dostali po słynnym „grześku”.